Barevná typologie ještě jednou!

O barevné typologii už jsem natočila jedno video a podrobně o ní píšu i ve své knize, přesto pořád dostávám dotazy typu „já jsem se tam nenašla, co jsem za typ?“ Princip se sice zdá jednoduchý, ale často bohužel jen do chvíle, než se podíváte do zrcadla…

Poctivě si přečtete základní charakteristiky, chápete rozdíl mezi jemným a výrazným typem, mezi teplými a studenými podtóny, tmavostí a světlostí, a pak se na sebe jdete podívat a v zrcadle uvidíte něco takového:

(photo by freepik)

A co teď: tmavý typ to určitě není, na světlý je ale také málo světlá, podtón se zdá teplý, nicméně typický „podzim“ to nebude…

Nebo:

(photo by nensuria via freepik.com)

Tmavá? Kontrastní? Teplá nebo studená?

Na fotkách jsou dva typy, které se v Česku vyskytují nejčastěji: tmavá blondýnka a brunetka. Žena na prvním obrázku má tmavě plavé / světle hnědé vlasy, šedomodré oči, obočí jen o malinko tmavší než vlasy, světlou pokožku. Celkově působí jemně až nevýrazně. Na první pohled je opravdu jasné, že není tmavý typ a zcela jistě není ani kontrastní. Možná byste zaváhaly, jestli nejde o světlý typ, ale ten není tak nenápadný a neutrální, naopak, působí zářivěji. Krásným příkladem je tato blonďatá holčička se světlou pokožkou, téměř neviditelným obočím a jasně modrýma očima. Jemné typy jsou v dětství často takhle světlé a později ztmavnou.

(photo by katemangostar via freepik.com)

Dospělý světlý typ má na rozdíl od jemného stále velmi světlé vlasy, obočí, oči i kůži, která je navíc citlivá na slunce a místo opálení spíš rudne. Jemné typy se také snadno spálí, především v obličeji a dekoltu, ale s trochou opatrnosti se dokážou opálit do hněda.

(photo by katemangostar via freepik.com)

Rusovlásky také mívají světlou kůži, která se nedá opálit, ale světlost u nich není dominantní vlastnost. Řadí se mezi teplé typy, ke kterým se ještě dostanu.

Do jaké skupiny byste zařadily následující fotku?

(photo by rawpixel.com via freepik.com)

Nenechte se zmást blonďatými vlasy, tahle dívka není čistě světlý typ. Na blondýnu má poměrně tmavou kůži – vypadá to, že fotka vznikla v létě, kdy jí sluníčko vyšisovalo vlasy a zároveň se lehce opálila. Má také docela tmavé (i když řídké) obočí a oči. Patří mezi jemné typy, ovšem takové, které si mohou dovolit sáhnout i do světlejších barev.

Podobný případ je žena na dalším obrázku. Má promelírované vlasy, ale když si světlé proužky odmyslíte (a s nimi i zvýrazněné obočí a řasy), vyjde vám jemný, tlumený typ.

(photo by freepik.com)

Brunetky: tmavé a kontrastní

Na opačné straně spektra se nacházejí tmavovlásky, které se většinou řadí mezi tmavé typy s určitými doplňujícími charakteristikami. Jsou mezi nimi také vyloženě výrazné typy („sněhurky“). Někdy není snadné to odlišit, ale pravda obvykle vyjde najevo, když si vyzkoušíte konkrétní barvy. Výrazné, kontrastní typy jsou jediné, kterým sluší živé, zářivé odstíny barev.

Základním rozdílem mezi oběma typy je míra kontrastu mezi barvou pleti, vlasů, obočí, řas a očí. Nutno upozornit, že fotografie může klamat, protože velkou roli hraje nasvícení a následné úpravy obrázku. Zároveň musím také dodat, že „tmavý“ a „kontrastní“ nejsou dva jasně oddělené póly, ale spíš dva konce jedné škály, na které se můžete nacházet prakticky kdekoli. Nebo můžete být mimo ni a mít třeba nápadně teplý nebo jemný podtyp.

Modelka na fotce má tmavé vlasy, tmavé obočí, výrazně zabarvené rty, hnědé oči a spíš tmavou pokožku. Je trochu kontrastní, ale rozhodně to není její hlavní rys.

(photo by nensuria via freepik.com)

Žena na další fotce je také brunetka s tmavší pletí, tmavě šedýma očima a výraznými rty, ale když si ji porovnáte s předchozí modelkou, nepůsobí kontrastně (ačkoli má dokonce zvýrazněné oči), spíš tlumeně.

(photo by rawpixel.com via freepik.com)

Na dalším obrázku je naopak vyloženě kontrastní typ s tmavými vlasy. Fotka není moc dobrá (obličej působí vlivem nasvícení a úprav ploše), ale skoro černé vlasy, světlá pleť a zářivé modré oči mluví jasně.

(photo by Sage Kirk on Unsplash)

Teplo, nebo zima?

Určovat z fotky teplé a studené typy je dost odvážné, protože vyvážení barev a nasvícení dokáží hodně zamíchat kartami. Ale předstírejme, že následující fotografie jsou barevně věrné 🙂

Studené a teplé ladění se může vyskytovat buď jako hlavní typ, nebo jako podtyp. O hlavní typ jde v tom případě, že celkové studené nebo teplé vyznění je tak nápadné, že vás upoutá na první pohled, a dotyčné osobě viditelně sluší hodně studené nebo teplé barvy. U podtypů je teplota méně výrazná a můžete být i teplotně neutrální.

Žena na fotce má chladně modré oči, stříbrošedé vlasy, narůžovělou pleť a sluší jí studeně modré tričko. Díky vlasům a světlé pokožce působí světle a relativně jemně, ale klidně bych si tipla, že zamlada byla kontrastní typ.

(photo by rawpixel.com via freepik.com)

Na následujícím obrázku je zrzka, u které by se také dalo váhat, jestli je světlá nebo jemná nebo jaká vlastně, ale její hlavní charakteristika je mimo tyto kategorie: vlasy, pokožka i oči mají nápadně hřejivý odstín. Je vidět, že má nalíčené rty a obočí, avšak v obou případech byla zvolena vhodná barva a celkové teplé vyznění to jen podtrhlo. Naopak bílá košile se studeně růžovým vzorem se k modelce ani trochu nehodí.

Když se vrátím k některým předchozím fotkám, je někde podtón celkem jasný a jinde ne:

První modelka má znatelný zlatavý podtón vlasů i pleti. Druhá má studeně modré oči a vlasy u kořínků mají popelavý nádech (teplejší vlnité konečky mi připadají uměle odbarvené). Třetí nepůsobí ani zřetelně studeně, ani zřetelně teple, její podtón je neutrální. Kdybych měla všem třem vybrat make-up, zvolila bych pro první ženu nějaký se žlutým podtónem, pro druhou s růžovým a pro třetí s neutrálním (a dál by se vidělo). Pomocí make-upů se můžete i otestovat, máte-li možnost vyzkoušet tři zmíněné odstíny vedle sebe.

Takže co to vidíte v tom zrcadle…

Jste-li přírodní světlá blondýnka se světlýma očima a pletí, jste nejspíš světlý typ. K tomu máte asi víceméně teplý („jahodová“ blondýna), neutrální nebo víceméně studený (popelavá blond) podtón.

Jste-li přírodní zrzka nebo kaštanová bruneta, nejspíš jste teplý typ. K tomu jste buď světlejší, jemně působící podtyp („jaro“), nebo tmavší, výraznější („podzim“).

Jste-li tmavá blond s ne moc výraznýma očima, obočím a spol., tedy model „středoevropský standard“, budete nejspíš jemný, tlumený typ s teplými, neutrálními nebo studenými podtóny.

Jste-li bruneta nebo černovláska, budete spadat pod tmavý, tmavě-jemný, tmavě-kontrastní nebo čistě kontrastní typ, barevně buď neutrální, nebo lehce do tepla či studena.

Jaké barvy byste měla nosit?

V knize Vše, co jste chtěli vědět o módě, najdete tabulky odstínů pro všechny hlavní barevné rodiny. Jako příklad použiju tabulku červených odstínů, ve které jsou ukázky barev pro všechny kombinace charakteristik světlá, střední, tmavá, tlumená, výrazná, teplá, neutrální, studená.

Mezi jednotlivými čtverečky si můžete představit spoustu dalších barev, např. mezi meruňkovou, korálovou a bodlákovou může být celá růžová škála:

Jak se v tabulce najdete? Úplně hrubě řečeno: pro blondýnky se logicky hodí světlé barvy, pro brunetky tmavé… Modelka z první fotografie v článku je jemný typ s neutrálními až teplými podtóny. Vynechá tedy všechny studené barvy, které se pro ni vůbec nehodí, a také extrémně teplé barvy. Středobodem, ze kterého by měla vycházet, je tlumená, střední a neutrální až teplá barva, což je v tabulce jahodová. Může si ale obléknout i jasnější červenou, pokud se výrazněji nalíčí; může vyzkoušet o něco světlejší a tmavší odstíny a také teplejší varianty: tlumenější korálovou, středně tmavou červenou.

Podobně se dá najít základní barva pro všechny ostatní modelky. Obě brunetky v následující trojici jsou tmavé, proto jim z červených odstínů nejvíc bude slušet také nějaký tmavý. První žena zleva je trochu tmavší a výraznější než druhá, proto jí bude vyhovovat i výraznější odstín (všimněte si, že má i podobný lak na nehty). Pro druhou modelku jsem vybrala o něco tlumenější, neutrálnější vínovou. Poslední modelka je teplý typ a měla by nejlépe nosit teplé nebo teple-neutrální odstíny; nehodí se pro ni vyloženě tmavé ani vyloženě světlé barvy, neslušela by jí ani zářivě oranžová. Z ostatních barev by jí krásně sedla třeba olivově zelená nebo zlatožlutá.

Úplně stejně se postupuje u dalších barev nebo u neutrálních odstínů (i „obyčejná“ šedá má svou světlou, tmavou, teplou a studenou variantu).

Tak co, už jste se konečně našly? 🙂

2 komentářů

 • Kleopetra

  Ada, ďakujem za článok.

  Mám dve otázky.
  1. Môžem byť jednoznačne kontrastný typ, aj keď mám hnedé a nie modré oči? Mám tmavohnedé vlasy a hnedé oči (nie tmavohnedé) a pomerne bielu pleť. Myslím, že mi sedia výrazné farby, napr. fuchsiová. Raz neviem, kde na škále tmavá – kontrastná sa nachádzam.

  2. Ak som to teda správne pochopila, pri určovaní farieb ide hlavne o to určiť, ktorý rys je hlavný: studená – teplá a tmavá – kontrastná. Ako postupovať, aby som to vedela presne určiť?

  Ďakujeeeem!
  Kleopetra

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *