Bundy a kabáty: jak letos nezmrznout

Teplé počasí letos vydrželo netradičně dlouho, ale nakonec se zima přece jen blíží a spousta lidí tradičně zjistila, že nemá nic pořádného teplého na sebe. Chystáte se to také tentokrát už jednou provždy vyřešit a pořídit si ten pravý, zaručeně hřejivý svršek, který vám vydrží pokud možno až do důchodu?

Sháněním zimního kabátu či bundy jsem strávila spoustu času. Jsem zimomřivá, ale nerada na sebe vrstvím trička a svetry. Chci mít v teple celý trup a aspoň část stehen. Ideální svršek je pro mě takový, pod který stačí jedna vrstva: tričko, kabát a hurá do mrazu. Co myslíte, našla jsem?

Ano, zimní šatník mám vybavený, ale vezměme to popořadě.

Vlněný kabát

„Kup si pořádný vlněný kabát“ byla rada, která zazněla na Módním pekle skoro pokaždé, když se někdo zeptal na zimní oblečení. Zimní kabáty, které se prodávají v obchodech, se totiž vyrábějí ze široké škály materiálů, z nichž některé se ve skutečnosti na zimu vůbec nehodí. Především levnější řetezce nabízejí kabáty z polyesteru nebo různých směsovek polyesteru, bavlny, viskózy apod. Ačkoli střihově a barevně mohou být hezké, nehřejí tak dobře jako kabáty ze srovnatelně silné látky vyrobené z vlny a příbuzných živočišných materiálů.

Nejhřejivější jsou kabáty ze silné látky (flauš, sukno, velur) z čisté vlny či kašmíru, nebo ze směsových látek, v nichž živočišné materiály převažují. Částečný podíl umělého materiálu, nejčastěji polyamidu, je běžný, ale neměl by být vyšší než 15-20 %.

Opravdu dobrý vlněný kabát je poměrně drahý. V povánočních slevách můžete mít štěstí a sehnat třeba už za 3000, ale jinak počítejte nejméně s 5000 korunami. Levnější značkové (Max Mara Weekend, Jaeger, Hobbs) stojí nejméně kolem 10 000.

Největší nevýhodou vlněného kabátu je, že jeho hřejivost není taková, aby obstál i v mrazech. Musíte pod něj navrstvit teplé oblečení, a pokud jste zimomřiví, možná ani to nebude stačit. Klasicky střižený kabát se navíc hodí jen k elegantnímu oblečení, ale tady samozřejmě záleží na vás, jestli je to výhoda nebo nevýhoda. Sehnat kabát zajímavého vzhledu, který by se dal nápaditě kombinovat, většinou znamená dělat ústupky kvalitě nebo ceně.

Já a vlněné kabáty: mám čtyři. Světlý kašmírový oversize z druhé ruky, pod který se vejde libovolně tlustý svetr; zářivě zelené retro kolové paleto; ledově modrošedou vypasovanou klasiku z huňatého flauše s příměsí angory; a speciální kimonový s dvojím zateplením, který pěkně hřeje, je však poněkud tlustý a neohrabaný. Při teplotách kolem nuly ale měním kabáty za něco teplejšího.

Tři screenshoty z aktuální nabídky H&M dokazují, že v řetězcích je potřeba pečlivě číst cedulky:

1. Kabát ze směsi polyesteru (64 %), viskózy (32 %) a elastanu. Je levný, ale vhodný spíš na podzim. U takové látky navíc hrozí žmolkování.

2. Kabát ze směsi umělých materiálů (polykarbonát + polyester – ten polykarbonát pokládám za chybu, nevím o tom, že by se používal k výrobě látek) s 20 % vlny. Huňatá látka izoluje lépe než hladká, ale obsah vlny je příliš malý na to, aby k hřejivosti nějak přispěl.

3. Kabát z vlny (65 %) a polyamidu. Lepší složení, ale také vyšší cena. Vlna je navíc recyklovaná a hrozí rychlejší opotřebování látky.

Péřová bunda

Hřejivost peří je bezkonkurenční. Pod péřový kabát vám doslova stačí tričko, a když teplota klesne k -20, přidáte tenký svetřík a jste zase v pohodě.

Nevýhodou péřových bund a kabátů je jejich sportovní vzhled. Chcete-li kabát, který by se dal nosit i s elegantnějším oblečením, doporučuji hledat kousek spíš z matné látky (v barvě, která vyhovuje vašemu barevnému typu), v klasickém vypasovaném střihu nebo jiném nápaditém provedení (např. kimonový, kokonový, oversize). Když kožešinu na límci nebo kapuci, tak pěknou a huňatou, žádného vypelichaného tchoře z tržnice.

Já a peří: mám zavazovací kabát s vyndavací péřovou vložkou, který se dá nosit na podzim i v zimě. Zvenku není vidět ani šusťákový materiál, ani prošívání.

Nahoře zleva: Max Mara, Kara, Pringle of Scotland. Dole: Liu Jo, Angel Chen, Wilfred.

Duté vlákno

Levnější (a veganskou) alternativou péřového kabátu je prošívaný kabát zateplený dutým vláknem. Kvalitní výplň z dutého vlákna hřeje o něco méně než peří, ale výrazně víc než běžný vatelín. Oblečení s dutým vláknem se ovšem špatně hledá a je takřka výhradně sportovní. Pokud vám ovšem casual vzhled nevadí, koukněte třeba na českou značku Loap a jejich oblečení s výplní Polytherm.

Zleva: kabát Ikona, kabát Teva, parka Noela.

Kožich

Kožich je druhý typ svrchního zimního oblečení, pod který vám stačí jen tričko. Nebo třeba šaty na ples či do divadla. V šatně vyplujete z kožichu a nemusíte ze sebe svlékat ještě dva svetry. Někteří lidé ale kožichy nechtějí nosit, protože jim buď vadí, jak vypadají, nebo jim vadí z etických důvodů.

Kožichy, jaké nosily naše babičky, tedy hranatá paleta z nutrie nebo zrzavé lišky, jsou dnes rozhodně nemoderní. Dají se koupit po bazarech a inzerátech za pár stovek a hodí se možná tak jako kostým na nějakou akci. Moderní kožíšky působí lehce, jsou vypasované nebo se zavazují na pásek, který vytváří štíhlou siluetu. Druhou možností je schovat kožich dovnitř: kožešinou podšité kabáty, bundy a parky hřejí stejně jako kožich.

Jste-li proti pravé kožešině z etických důvodů, můžete si koupit falešnou. Dnešní výrobci umějí vyprodukovat krásné a hebké umělé kožešiny. Nehřejí sice tak dokonale jako pravé, ale hřejí dost – taková chlupatá podšívka drží teplo lépe než hladká, ať už je z lišky nebo z modakrylu.

Já a kožichy: ještě mám kdesi schovaný pravý kožešinový kabátek, který jsem před lety koupila z druhé ruky a chvíli nosila, ale už ho nenosím. Nevypadá zrovna trendy, a přestože nosím kůži a jím maso, chov kožešinových zvířat se mi přece jen trochu ekluje. Na podzim a méně krutou zimu mám ještě parku s vyndavací vložkou z hebkého mikrovláknového plyše.

Zleva: kožený kabát s podšívkou z pravé kožešiny, Kara; parka podšitá umělou kožešinou, Superdry.

Beránek: bombery a dubeňáky

Stejnou výhřevnost jako kožich mají bundy a kabáty z ovčí kůže s vlasem. Kůže je vedlejším produktem masného průmyslu, takže jestli jíte maso a nosíte kožené boty, nemusí vám vadit ani ovčí kožešina.

Zimní bombery – tedy letecké bundy s beránkem uvnitř – jsou momentálně velice trendy, takže na internetu najdete i kupu inspirace, jak je kombinovat. Nosí se krátké i prodloužené střihy, věrné napodobeniny původních bomberů i moderní variace. Bombery z imitace ovčí kůže jsou teď celkem běžně i v řetězcích, takže si můžete snadno zkusit, jestli vám budou slušet.

„Dubeňák“ je kabát z ovčí kůže, ale její rub (tedy líc kabátu) je broušený a má tedy semišový vzhled. Takové beránčí kabáty se nosívaly už v dávné historii a zatím poslední vlnu popularity zažily v 70. a 80. letech, což mimo jiné znamená, že na rozdíl od bomberů nejsou trendy, tedy aspoň v klasickém vypasovaném střihu a délce ke kolenům.

Bomber i dubeňák jsou z rodu „dospod stačí jen tričko“. K bomberu to ovšem chce teplé kalhoty nebo sukni, protože je jen do pasu.

Já a beran: mám oversize bomber z druhé ruky. Nový stojí nejméně 10 000, ale s trochou snahy se dá najít levnější použitý na eBay nebo v inzerátech.

Zleva: kabátek z ovčí kožešiny, Ugg; bomber z ovčí kožešiny, Burberry.

Tlustý svetr

Proti chladu dokáže ochránit i pořádný svetr nebo pletený kabátek, ale když říkám tlustý, myslím opravdu tlustý. Ne akrylový oversize svetr z háemka, který je ve skutečnosti jen na parádu. Silná pletenina z vlny, alpaky nebo dokonce kašmíru zahřeje i v mrazech tak, že ji můžete nosit místo bundy nebo kabátu. Výjimkou je větrné počasí, protože pletené věci bohužel snadno profouknou.

Pomineme-li tuto nevýhodu, zůstává ještě druhá: takovéhle svetry se v obchodech špatně shánějí. Prohledejte e-shopy s vlněným outdoorovým oblečením a výrobky z ovčí vlny, a když se vám nic nebude líbit, svetr si upleťte nebo nechte uplést. Jako materiál doporučuji silné vlněné příze, např. Drops Eskimo, Polaris nebo Andes, Malabrigo Rasta, Rowan Cocoon.

Tip na závěr

Nezapomeňte na teplé spodní prádlo! Snesete-li na těle vlnu, pořiďte si tenké tričko nebo tílko z merina. Rozdíl mezi ním a tričkem z bavlny je značný, ušetříte jednu vrstvu nebo vám bude stačit méně teplý kabát.

 

 

 

 

5 komentářů

  • Kamila P.B.

    Aboslutne super článok. Som veľmi rada, že opäť píšete články, ktoré sú profesionálne a majú hlavu a pätu.

  • Jana

    Bomber vypadá pěkně, zkusím objevit v obchodě. Například kvalitní vlněný peacoat je absolutně nesehnatelný. Takže to vezmu jako skoro vždy ke Komolkovi a krejčové.

  • Jarka

    Skvělý článek o zimním oblečení,moc ráda vás čtu 🙂 Vy prostě umíte psát a o módě máte přehled.Na MP chybíte,budu vás chodit číst sem.Hlavně pište,na vaše články nikdo nemá!

  • Nasťa Myškin

    Skvělý článek, knihu také mám a jsem z ní nadšená, už tři dny co jí mám ji musím stále číst.
    Akorát s tím stylem jste mi zavařila, ještě teď ve 30 zkrátka nevím. Líbí se mi jich většina 😀

    K článkům – osobně bych uvítala vic informací o vašem stylu a kouscích v šatníku včetně fotek, organizaci šatny a úložných prostor. To mne velmi zajímá a bojuji s tím.

  • Hanka H.

    Dobrý den Ado, trochu mi tady chybí článek na téma pokrývky hlavy. Protože sebelepší kabát nebo bunda se dá „zabít“ špatně zvolenou čepicí. A když se tak podívám kolem sebe, tak vidím jen samé kulichy s bambulí :-). Já sama nevím jak vybrat pěknou a slušivou čepici, která by mi vydržela déle než jednu sezónu.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *