Andrea Pomeje v šatech, které nemají tvar

Před pár dny se konala slavnostní premiéra muzikálu Fantom opery, na kterou se dostavily nejrůznější celebrity. Jednou z nich byla Andrea Pomeje v šatech, které jsou skvělou ukázkou zfušovaného řemesla.

Andreu ve zmiňovaných šatech si můžete prohlédnout skoro na každém bulvárním serveru, třeba Blesk, Super. Vrchní část šatů jen tak tak zakrývá prsa a na některých fotkách je vidět, že si ji nositelka občas musela popotáhnout a upravit. V článku se nebudu zabývat tím, jestli jsou šaty hezké a vhodné (dresscode byl prý black tie, tedy smoking a dlouhé šaty, a to Andrea s partnerem na rozdíl od mnoha jiných účastníků dodrželi), ale výhradně tím, proč tak zoufale nesedí.

Tenhle typ šatů s hlubokým výstřihem, ramínkem za krkem a holými zády patří k oblíbeným. Nosil se už ve 30. letech v Hollywoodu i na Barrandově a nosí se pořád, třeba na letošních cenách Grammy:

Andree Pomeje ty její odstávají ve výstřihu i po stranách, což je detailně vidět například na této fotobankové fotce, která se do médií ani nedostala. Důvod je prostý: ty dva pruhy přes prsa totiž nemají vůbec žádný tvar. Jsou to vážně jen dva pruhy látky, není na nich záševek, nařasení, nic. Když se na nějaké takové šaty podíváte, na první pohled to opravdu vypadá, jako by na prsou byly jen tak ležérně pohozené dva trojúhelníky. Na následujícím videu jsou herečky (a sestry) Rooney Mara (vpravo) a Kate Mara, obě ve variacích na šaty s hlubokým výstřihem vepředu i vzadu. (Oba modely jsou značky Valentino.) Na začátku je u obou skvěle vidět efekt, kterému se říká „side boob“ – ze strany je vidět kousíček podprsní rýhy, pečlivě vypočítaný tak, aby to bylo v mezích hvězdné odvážnosti:

To, že i přes značnou odhalenost oběma herečkám šaty drží na prsou jako přibité, není zásluha zázračné lepicí pásky, ale perfektní krejčovské práce. Kateiny šaty jsou sice mezi jednotlivými díly spojené ozdobnou stuhou, ale ani ta by nepomohla, kdyby nebyly dobře ušité. Tvarovat se může buď pomocí záševků, nebo princesového švu, nebo řasení – pro každý materiál se hodí něco jiného. Tvarování musí vyrovnat jak rozdíl mezi obvodem pasu a prsou, tak i zaoblený tvar trupu.

 

Šaty Andree vybrala stylistka Lucie Uxová a jsou ze salonu Sienne. Když se podíváte na stránku, kde salon prezentuje vlastní tvorbu, je vidět, že zdejší krejčí o existenci záševků zřejmě vůbec neví. Většina oděvů je taková nějaká pytlovitá. Šaty podobné těm, které si oblékla Andrea Pomeje, jsou zde na ženě s menším poprsím, ale i té v podpaží odstávají; šaty tohoto typu a tyhle halenky, kterých je v prezentaci několik, jsou rovné kusy látky nabrané u krku; i tato na pohled propracovanější halenka nemá záševky ani v pase, ani na prsou, takže je v pase nabraná a v podpaží dělá boule. Srovnejte výtvory salonu s těmito šaty, které jsou v e-shopu, ale od jiného výrobce – vršek je tvarovaný pomocí princesových švů a na první pohled je poznat, že mnohem lépe sedí.

Závěr? Jako vždycky: když vám oblečení nesedí, nejdřív se ptejte, jestli není chyba v něm, pak ji teprve hledejte u sebe…

One Comment

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *