5 nejhorších materiálů v obchodech

Výrobci oblečení v posledních letech neúnavně zkoušejí, z čeho všeho se ještě dá ušít oděv – nebo aspoň něco, co se oděvu přibližně podobá a lidé jsou ochotní si to koupit. Obchody jsou tak plné kousků, které se prakticky nedají nosit. Přečtěte si, kterým byste se měli opravdu důsledně vyhýbat.

Nerada nakupuji ve většině běžných obchodů s módou, jako jsou řetezce a různé univerzální butiky, ale pravidelně do nich chodím. Zajímá mě, co se prodává, nemluvě o tom, že jako módní blogerka a kritička bych samozřejmě měla mít přehled. Dělám to už nejméně deset let, a tak můžu konstatovat, že zvěsti o klesající kvalitě nejsou žádné drby, ale nepříjemná pravda.Výrobci se snaží zachovat nízké ceny a širokou nabídku, proto šijí z látek, které jsou levné a snadno dostupné v libovolném množství. Přírodních surovin je málo a v porovnání s umělými materiály je i ta nejméně kvalitní bavlna nebo vlna drahá.

Jestli také chodíte do obchodů častěji než dvakrát za rok a pozorujete, co se prodává, následující materiály vám budou okamžitě povědomé. Jsou totiž všude a je jich plno. Jdete podél štendrů, koukáte a pořád vidíte to samé: minimální škálu laciných látek, ze které jen tu a tam vykoukne něco jiného.

To už se zase šije z krimplenu?!

Krimplen je druh polyesterového vlákna, který se používal v 60. letech minulého století. Vyráběly se z něj obvykle úplety, které mírně pružily, nemačkaly se, nevadilo jim praní, rychle schnuly, nemusely se žehlit – a byly strašlivě kousavé a neprodyšné. Krimplenové šaty byly v tehdejším Československu dlouho vzácnost, takže žena, která je sehnala, sice trpěla, ale mnohdy trpěla ráda.

Když jsem své mamince, která krimplen zažila jako nositelka i krejčová, ukázala tyhle šaty, položila mi otázku, již jsem použila jako titulek této části.

Šaty jsou z Lidlu, z letní (!) kolekce z roku 2016, a materiál sice není přímo krimplen, ale je vyrobený z polyesteru a má skoro stejné vlastnosti. Šaty jsou  pružnější než krimplenové, ale zato ďábelsky žmolkují a nedá se v nich být, a to ani v pokojové teplotě, natož v létě venku. Některé polyesterové úplety jsou chladivé, tenhle to však rozhodně není; látka je na omak velmi lehká a „suchá“ (přírodní materiály v sobě vždy zadržují malé procento vlhkosti, polyester ne). Narazíte na něj skoro ve všech obchodech a vyrábějí se z něj hlavně šaty, topy a mikiny (hlavně dámské, ale viděla jsem i pánské). Složení bývá čistý polyester nebo polyester + elastan, a při zkoušení si většinou hned všimnete neprodyšnosti, zvlášť když je v obchodě teplo.

Satén

Dalším materiálem, na který v obchodech často narazíte, je satén a jeho příbuzní. Saténové látky mají lesklý povrch a matný rub a vyrábějí se v různých gramážích (tj. různě silné) a hustotách (záleží na tloušťce vláken a na tom, jak hustě je látka tkaná). Čím tenčí a řidší, tím levnější, a proto v obchodech najdete hlavně tenké saténové halenky nebo šaty či kalhoty ze silnější, ale poměrně řídce tkané lesklé látky. Tenký satén je relativně prodyšný, a pokud není vyloženě horké počasí nebo se v něm nechcete fyzicky namáhat, např. tančit, dá se nosit. Je náchylný k mechanickém poškození (zatrhnutí, vytažené nitky, prasknutí ve švu) a obtížně se stříhá a šije, takže na oblečení bývají často chyby z výroby – většinou křivé šití nebo sražené švy a lemy.

Ze silnějšího, řídce tkaného saténu se šijí např. palazzo kalhoty, šaty a kabátky. Materiál není moc prodyšný, lepí se na tělo (na suché statickou elektřinou, na zpocené potem – v obou případech dobrou chuť) a kvůli řídké vazbě špatně drží tvar. Některé odrůdy také velice rády pouštějí chloupky, které se někdy mění ve žmolky. Každý kousek před koupí důkladně prohlédněte, mnohé vady bývají patrné už v obchodě.

Krep

Krepové látky poznáte na první pohled podle zrnitého povrchu. (Pozor, nejde o krep, ze kterého se šije povlečení – to je úplně jiný materiál.) Některé jsou jemné, některé mají efektní hrubou strukturu.

Overal z hrubšího krepu

U krepu záleží na tom, z čeho je vyroben, takže se podívejte na etiketu: je tam viskóza (nebo snad dokonce hedvábí)? V pořádku, klidně zakupte, pokud vám nevadí mačkavost. Je tam stoprocentní polyester? Nebrat! Hrubší krepy se mačkají, zatrhávají a dělají se na nich žmolky, ty jemnější jsou na štíru s prodyšností a někdy ani nejsou příjemné na nošení, protože látka je navzdory své jemnosti poměrně tuhá.

Z tenčích krepů se šije velká část nabídky extra levných e-shopů (Shein, Romwe, Zaful atd.) – hlavně halenky, košile a šaty. Je to jeden z nejlacinějších materiálů, a protože i výrobky z něj jsou obvykle levné, člověka to svádí ke koupi… a potom se diví, co mu přišlo. Tenké polyesterové blůzičky v létě hřejou, v zimě studí a nepropouštějí pot a navíc skvěle zadržují pachy (jako ostatně všechny polyesterové oděvy).

Detail jemného krepu

Mezi příbuzné krepu se počítají také různé žoržety, šifony a krepšifony. Jsou to jemné, průhledné látky, ze kterých se šijí lehké halenky, druhé vrstvy šatů, volánky, průhledné rukávy apod. Dost často jsou silně mačkavé a bývá to na nich vidět už v obchodě.

Bistreč

Jako bistreč se označuje poměrně široká škála tkanin, které obsahují přídavek elastanu a pruží v obou směrech (běžné tkaniny s elastanem pruží jen v jednom směru). Některé bistreče, jako jsou směsovky viskózy s polyesterem, vlny s polyamidem apod., se většinou nosí příjemně, ale levné bistreče z polyesteru nebo směsí s jeho převahou jsou katastrofa. Šijí se z nich obvykle kalhoty, sukně a saka a vlastnostmi jsou podobné všem ostatním levným polyesterovým látkám: ačkoli na omak mohou být relativně hebké, jsou málo prodyšné, neustále jsou nabité statickou elektřinou a poseté smítky a jejich matný povrch se snadno ušpiní.

Pokud sháníte kostým nebo „slušné“ kalhoty či sukni, doporučuji raději bavlnu s elastanem nebo směsovku bavlny či vlny s polyesterem a elastanem, v níž má nejvyšší podíl přírodní materiál.

 

Viskózový žerzej

Viskózový žerzej, tedy obyčejný viskózový úplet, je v pětici nejhorších materiálů jediný, který není z polyesteru. Viskóza je fajn: má podobné vlastnosti jako bavlna, dobře se nosí, příjemně chladí, neškrábe. Má však jednu vadu – snadno se na ní dělají žmolky. Je to její vlastnost, proti které se bojuje různými úpravami, ale upravené látky jsou samozřejmě dražší. U jednoduchých viskózových triček a šatů z řetězcových obchodů bohužel nikdy nevíte, jak po chvíli nošení a několika vypráních dopadnou. Nevím to ani já, a proto doporučuji vyhýbat se značkám, se kterými máte špatné zkušenosti, a všemu, co je podezřele tenké a už na štendru z toho na některých místech lezou chloupky, nedejbože žmolky.

 

Někdy příště si povíme, které materiály jsou naopak ok a není za ně škoda peněz.

2 komentářů

  • Věra

    Stoprocentní pravda, obchody plné nekvalitního zboží,smutné je,že se to netýká pouze levných obchodů,nýbrž i drahých butiků,kde se prodává halenka z polyesteru za 2 500 korun.Pokud pořádáte,že chcete znát složení, že strany prodávajícíh evidentní nevole.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *