Vše, co jste chtěli vědět o módě

Na podzim 2018 vyjde moje kniha Vše, co jste chtěli vědět o módě. Tento web ji bude doprovázet. Najdete tu aktuality, inspiraci a všechno možné, co se do knihy nevešlo.

Jestli jste sledovali Módní peklo, vězte, že tento web nemá být „nové Módní peklo“, i když se mu asi bude podobat – má ostatně stejnou autorku a je také o módě.  Na Módní peklo jsem přestala přispívat před necelými dvěma roky. Zčásti mi přišlo, že se jeho téma poněkud vyčerpalo, a také se ubíralo směrem, kterým jsem se už nechtěla ubírat já. Dala jsem si proto pauzu, během níž jsem se pustila do psaní knihy.

Už předtím mě několikrát napadlo, že by nebylo špatné shrnout rady z Módního pekla do knížky. Rozhodování nakonec urychlila nabídka nakladatelství Jota, které bylo ochotné to se mnou zkusit. Nebudu vás nudit popisem celého procesu: proces tvorby knihy sestává z neustálého psaní, přepisování, škrtání, doplňování, hledání inspirace, hledání zdrojů, fotek, správných slov. Je to pořádné sousto. S odevzdáním jsem měla docela velké zpoždění, přestože mi připadalo, že termín, který jsem podepsala, je víc než velkorysý. Doufám, že knížka bude úspěšná a vynahradí paní redaktorce a panu šéfredaktorovi ty nervy 🙂

Co v knize je? Chtěla jsem napsat stylového rádce, který by byl jiný, než jsou čtenářky zvyklé. Četla jsem různé knihy o stylu a často mi v nich spousta věcí chyběla. Některé jsou zaměřené jen na jeden styl („oblékejte se jako Francouzka“ a „základem šatníku jsou džíny, bílé tričko a černá kabelka“). Některé jsou nekonkrétní – něco radí, ale nedokážou úplně odůvodnit, proč byste se tím měly řídit. Snad ve všech rádcích, které jsem četla, zcela chyběly informace o materiálech, o technických aspektech módy, o módním průmyslu – nebo tam byly, ale chybné, což je snad ještě horší. Přitom existuje nezanedbatelná skupina čtenářek, které nechtějí jen hezké obrázky a mělké tipy. Chtějí důvěryhodné informace, na jejichž základě se samy rozhodnou, co budou dělat. Podle toho jsem knihu koncipovala.

Kniha má pět kapitol. Ta úvodní je kratší, povídací; závěrečná se věnuje šatníku a také není dlouhá. To hlavní najdete v prostředních třech kapitolách. Jedna je věnována materiálům a textilnímu průmyslu, a když si ji přečtete a zapamatujete si z ní pár zajímavostí, budete mít lepší znalosti než jakýkoli běžný spotřebitel. Následuje část, kterou byste od knihy o stylu asi čekaly/i: typy postav, tipy na jejich oblékání, barevná typologie, základní rozdělení stylů a jejich míchání. Čtvrtá kapitola obsahuje zhruba třicítku konkrétních stylů pro inspiraci: jsou tu včetně ilustrací, seznamů základních kousků a rad pro jejich nošení.

Teď jde knížka do tiskárny a cca do měsíce by měla být v obchodech. Jestli chcete, můžete si nastavit hlídací e-mail na stránkách Joty nebo vašeho oblíbeného knihkupectví.

Na úvod je to zatím všechno a budu se těšit u dalších článků 🙂

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *